Piyano Öğretmeni Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyano dersi veren kişiler ve kurumlar, genelde nasıl bir piyano öğretmeninden ders almanız gerektiğini uzun uzun anlatırlar. Bu konuda verilen bilgilerin çoğu doğru olsa da, iyi bir piyano öğretmeni seçebilmeniz için verdikleri öğütler sizi her zaman doğru eğitmene ulaştırmaz. Hatta müzikle profesyonel bağı olmayan veya yoğun iş temposunda çalışan kişiler, bir süre sonra bunca detayın arasında kaybolup sıkılabilir. Bu aşamada almak istedikleri eğitimi erteleyip, müziğin sihirli dünyasına açılan kapıyı kapatmaları kaçınılmazdır.

Biz bu yazıda tersten giderek, kimlerden piyano dersi almamanız gerektiğini anlatıyoruz. Üstelik sizi, birçok eğitmenle iletişime geçip türlü sorular sormak zorunda bırakmadan ve kafanızı karıştırmadan. Yapmanız gereken tek şey, piyano öğretmeni araştırırken aşağıda yer alan noktalara dikkat etmek.

• Kişi veya kurum farketmeksizin; piyano dersiyle ilgili bir internet sitesine girdiğinizde, sizi özenle hazırlanmış ders bilgileri değil de bir restaurantın menüsünü andıran ders ücretleri karşılıyorsa, burada paranın eğitimden önce geldiğinden emin olabilirsiniz.

• İncelediğiniz internet sitesinde, eğitmenin detaylı özgeçmişi ve fotoğrafı yoksa gönül rahatlığıyla şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Çünkü kendine ve yaptığı işe güveni tam olan bir eğitmen, bilgilerini sitesinde paylaşmaktan çekinmez. Bâzı sitelerde “Hakkımızda” başlıklı bir bölüm bulunmaktadır. Fakat bunların çoğunda sanatın ve müziğin öneminden bahsedilip, verilen derslerin amacı ve niteliği hakkında genel bilgiler verilir. Dolayısıyla burada anlatılanların, eğitmenin ve dersin kalitesiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

• Girdiğiniz sitelerde en az 5 dakika zaman geçirmenizi tavsiye ederiz. Bu süre içinde inceleyebildiğiniz kadar bölümü inceleyin. Tıkladığınız bir başlığın içeriği boşsa veya incelemek istediğiniz görseller açılmıyorsa bu önemli bir eksidir. Çünkü sitenin güncellenmemesi kişi veya kurumun işine verdiği önemi gösterir.

• Hızlıca da olsa önemli gördüğünüz yazıları okuyun. Eğer yazılanları anlayamıyorsanız, kötü bir Türkçe kullanılmışsa veya göze batacak derecede imlâ hataları varsa, tüm bunlar özensizliğe işaret eder. Çünkü sanatla, hele ki bu işin eğitim kısmıyla ilgilenen kişiler özenli ve düzenli insanlardır. Daha en başta, yaptığı işin sunumunda özensiz davranan bir insanın vereceği eğitimin kalitesi de doğal olarak şüphe uyandıracaktır.

• Gerçekçi olalım; her iş olduğu gibi bu da bir ehliyet meselesidir. Verdiği bilgilerle sizi tatmin eden ve kalitesinden büyük oranda emin olduğunuz bir eğitmenle iletişime geçtiğinizde, söylenen ders ücreti sizi şaşırtacak oranda düşükse kesin olarak şüphe duyabilirsiniz. Her hizmette olduğu gibi kalitenin ve emeğin hakkı neyse odur. Elbette çok ucuz fiyatlara ders verdiğini iddia eden insanlara rastlayabilirsiniz. Fiyat câzip geleceği için haklı olarak ders almak da isteyebilirsiniz. Fakat aradan aylar geçtikten sonra, elinizde yarım yamalak çaldığınız tek bir parça olacağını unutmayın. Bir yıl boyunca böyle bir kişi veya kurumdan ders alıp hiçbir şey öğrenmeden paranızı sokağa atmak da, işinin ehli bir eğitmenden birkaç ay eğitim alarak ciddî bir mesafe katetmek de sizin elinizde.

Seçim sizin…

Uğur Küçükkaplan

İletişim: 0535 780 25 26