Müzik Derslerinin Amacı

Müzik …

Tarih boyunca insanın kendini ve hayatı tanımlarken kullandığı bu sesler dünyası, zamanla her toplumun kendi kültürel yapısı içerisinde farklı şekiller almış, ama hiçbir zaman müziği olmayan bir toplum olmamıştır. Onlarca tanımı yapılan ve üzerine çok şey yazılıp çizilen bu sanat ve bilim dalı için hangi tanımın daha başarılı olduğunu söyleyebilmek güç. Buna rağmen müziğin, beklentilerimiz ve bakış açılarımız farklı olsa da hepimizin hayatında bir yer teşkil ettiğini kabul etmeliyiz.

Müzik tarihi, küçük yaşlarda müzikle tanışarak büyük başarılar elde eden ve otoritelerce dâhi olarak nitelendirilen yüzlerce müzisyenle doludur. Bunlar gerçekten de müzikal anlatımın sınırlarını zorlamış, aradan yıllar geçmesine rağmen hâlâ değerini koruyan istisna kişilerdir. Fakat müzisyen olmak ya da bir şekilde bu dünyanın içerisinde yer almak için mutlaka üstün bir yeteneğe sahip olmak mı gerekir?

Günümüzde, müziği çok sevmesine rağmen içinde bulunduğu olumsuz şartlar, gelecek kaygısı ve daha birçok nedenle, belki de hiçbir zaman yapmayacağı bir mesleğin okulundan mezun olan insanların sayısı giderek artmaktadır. Bu durum, kendi yeteneğinin farkında olmayan, hayatında hep bir şeylerin eksikliğini hisseden ve gerek kendine gerek topluma faydalı olabilecekken, tam tersi mutsuz ve toplumdan kopuk bireyler yetişmesine neden olmaktadır.

Müzisyen olmak ya da mesleğinin yanı sıra müzikle amatör olarak ilgilenmek isteyen kişilere yönelik farklı yaklaşımlar içeren eğitimlerimiz, piyano, solfej, armoni, klavye (org), müzikal analiz ve konservatuvarlara hazırlık dersleri başlıkları altında uygulanmaktadır. Temel ilke, hiçbir yaş sınırı gözetmeksizin müzik eğitiminin yanı sıra kişiye müzikal bir bakış açısı kazandırmaktır.

Unutmayın,
Sahip olduğunuz yeteneğin farkında olup ne istediğinizi bilerek elinizden gelenin en iyisini yapmak, en az bir dâhi olarak dünyaya gelmek kadar değerlidir.

Uğur Küçükkaplan

İletişim: 0535 780 25 26